Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nespokojení obyvatelé Chomutova chtějí vyhlášení referenda

Datum: 4. 8. 2009, 14.01, zdroj: ČTK,

Chomutov -- Zástupci hnutí Nespokojení občané v čele s učitelkou Marií Kindermannovou dnes předali chomutovské primátorce Ivaně Řápkové (ODS) návrh na uspořádání místního referenda. Cílem lidového hlasování je vzkázat zastupitelům, aby se napříště řídili přáním a vůli obyvatel města, a ne svými vlastními zájmy, řekla novinářům Kindermanová.

Lidé by se měli vyjádřit k tomu, zda souhlasí s pronájmem areálu Kamencového jezera na 50 let, s převodem příspěvkové organizace Technické služby města Chomutova na akciovou společnost a s novým systémem parkování ve městě. Potřebných deset procent voličů, tedy podpisy zhruba 4200 lidí, hnutí shromažďovalo od loňského března.

"Pokud k referendu dorazí potřebný počet oprávněných voličů a vyjádří se negativně ke všem třem otázkám, budeme požadovat nápravu kontroverzních rozhodnutí radních a zastupitelů, která občany velmi pobouřila," uvedla Kindermannová. Náklady na uspořádání referenda podle ní dosáhnou 700 000 korun.

Podpisy pod návrhem na vyhlášení referenda podle Řápkové zkontrolují příslušní pracovníci magistrátu. Pokud bude vše v pořádku či po opravení nedostatků v podpisové listině, budou o návrhu rozhodovat zastupitelé.

"Obávám se, že vzhledem k zákonným lhůtám se referendum nestihne zorganizovat zároveň s předčasnými parlamentními volbami v říjnu. Navíc otázky referenda prověří právníci. Mám za to, že nelze hlasovat o usneseních zastupitelů, která jsou už řešena smlouvami, či o místních poplatcích, což by mohl být případ parkovacího systému," uvedla Řápková.

Hnutí Nespokojení občané se nelíbí politika, kterou prosazují radní a zastupitelé. Loni proto jeho zástupci uspořádali na 15 demonstrací a sbírali podpisy pod petici vyzývající primátorku a její náměstky k odstoupení z funkcí.

Nesouhlasnou reakci vyvolaly podle Řápkové nepopulární, ale nutné kroky města. Připomněla, že radní navrhli vyhlášku o omezení provozu výherních hracích automatů či ochraně nočního klidu, která omezuje například provoz restaurací, což se jejich provozovatelům nelíbí. Problematické je také rušení zahrádek, jež musejí ustoupit výstavbě relaxačního centra.

Protesty vyvolalo kromě pronájmu areálu Kamencového jezera, převodu technických služeb a systému parkování i odvolání ředitele Podkrušnohorského zooparku Přemysla Rabase loni v dubnu. "V případě pronájmu Kamencového jezera by se mohlo jednat o střet zájmů. Firma bude navíc za lukrativní pozemky platit jen 21 000 korun měsíčně, zisk z provozování areálu včetně hotelu je však mnohonásobně vyšší," řekla Kindermannová.

Pronájem jezera prověřovala i policie. Vyšetřování podle Řápkové neprokázalo, že by město postupovalo v rozporu se zákony.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kamencové jezero.

(Sam51, 24. 11. 2014 9:27)

Ani mě,obyčejnému občanovi se nelíbí takové kšeftaření s majetkem města a navíc,Jediného Kamencového Jezera na světě ! Dějí se v našem městě doslova PRASÁRNY ! Kam a komu a za kolik město pod vedením Řapajzny a jejich kmotrů se poděla požární nádrž a koupaliště na Domovině tzv. KAČÁK ? KAM SE PODĚL AREÁL ZDRAVÍ,KTERÝ BYL HNED POD KAČÁKEM ? Je normální,aby město koupaliště KAČÁK na své náklady opravilo,pamatuji ho s písčitým dnem a obložení bylo z křemených kvádrů,město jej celé vyčistilo,vybetonovalo,nezapomělo se na nejmenší děti,kdy břeh koupaliště šel pozvolna do větší hloubky,takže jej mohli využívat maminky s batolatama a nechybělo ani zábradlí,pro dříve narozené občany města. Nějakej zbohatlík si pod Kačákem nechal postavit vilu,tím zničil Areál Zdraví a aby měl ještě víc,jeho majetkem je i za peníze města zrekonstruovaný KAČÁK,který nechal oplotit a lidé ze širokého okolí jsou městem DONUCENI JEZDIT NA POCHYBNĚ PRONAJATÝ KAMENČÁK A AQAPARK VŠE NA DRUHÉM KONCI MĚSTA ! TYTO A PODOBNÉ PRASÁRNY JSOU BĚŽNOU PRAKSÍ MĚSTA ! KDY SE TYTO KŘIVÁRNY ZASTAVÍ ? KDY SE TYTO NEKALÉ PRAKTIKY UTNOU ? JE NYNÍ NOVÝ PRIMÁTOR P. MAREŠ A STEJNĚ MÁM POCIT,ŽE JE TO JEN NASTRČENÁ LOUTKA,ZA JEJÍŽ PROVÁZKY TAHAJ ŘAPAJZNA,BASISTA NOVÁK A JEJICH KAMARÁDI ! KOMU A ČEMU PROSPÉL P. ROMAN HOUSKA ? TEN KDO HO ZAKROJIL BY MĚL DOSTAT MEDAILY A NE BASU ! K ČEMU JSOU LIDI TYPU P. HOUSKY ? KU PROSPĚCHU LIDÍ I MĚSTA NE !