Jdi na obsah Jdi na menu
 


Žádná krize, velký tunel, hlásali skláři před úřadem vlády

2. 3. 2009

"Žádná krize, velký tunel," hlásali skláři před úřadem vlády

Skláři chtěli upozornit na nečinnost vlády, která zatím krachujícím podnikům ani jejich zaměstnancům nijak nepomohla.

PRAHA 2. 3. 2009 (iHNed.cz)

reklama 

Pět set až šest set sklářů ze skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT) demonstrovali v pondělí před úřadem vlády. Demonstraci svolal Odborový svaz zaměstnanců sklářského, keramického, bižuterního průmyslu a porcelánu, aby upozornil na nečinnost vlády, která zatím krachujícím podnikům ani jejich zaměstnancům nijak nepomohla. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas ale v rozhovoru pro Českou televizi jakoukoliv kritiku odmítá a tvrdí, že sklářům měli pomoci majitelé problémových podniků. Informovala o tom ČT24.

Účastníci akce znovu vyzvali vládu k vyplacení mimořádné sociální dávky na pomoc sklářům z BCT. Zopakovali také požadavek na takové změny v zákonech, aby u firem v insolvenci nebyly zohledňovány například pohledávky bank před pohledávkami zaměstnanců. Nejde prý totiž jen o skláře, protože v podobné situaci se můžou ocitnout pracovníci jakékoli další firmy. Rezoluci s požadavky, kterou shromáždění jednomyslně přijalo, adresovali skláři premiérovi Mirkovi Topolánkovi.

"My jsme připravili návrh novely zákona o ochraně zaměstnanců před insolvencí, aby propuštění zaměstnanci dostali náhradní mzdy od úřadu práce," uvedl minstr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Novela by prý měla pomoci ještě i sklářům z BCT. Šéf odborů však na demonstraci uvedl, že jejich situaci prý stejně neřeší.

Demonstranti dávali svou nespokojenost najevo hlasitým pískáním. Na transparentech se objevovali hesla jako "Vy jste vláda, my jsme lid, vy máte všechno, my nemáme nic!" nebo "Nečasi, Kalousku, do roka a do dne nebudeme mít na housku!".

Demonstrace ministra nepřivolala

Na shromáždění odboráři podle předsedy sklářských odborů Vladimíra Kubince pozvali premiéra i ministra Nečase. Ani jeden z nich se však neukázal, a to ani po hlasitém a opakovaném skandování "Pojďte dolů!". "Je hanba, že se z toho domu za námi za celou dobu demonstrace nikdo neobjevil," řekl sklářům senátor Jaromír Štětina, který demonstraci také navštívil. V době konání demonstrace probíhala za dveřmi úřadu vlády schůze kabinetu.

Skláři se před úřadem vlády sešli na demonstraci již podruhé. V pondělí dali najevo, že pokud se jejich situace nezlepší, přijdou znovu.

Více o tématu - čtěte ZDE

Podnikatelé mají o Crystalex zájem. Chtějí pokračovat ve výrobě

Crystalexu došly peníze. Musí definitivně zastavit výrobu

Skupina BCT a majetkově spjatá Porcela Plus byly ještě v polovině loňského roku největším výrobcem užitkového skla a porcelánu v Česku. Dohromady zaměstnávaly kolem 7000 lidí. Skupina, která bankám dluží kolem čtyř miliard korun, je od loňského září v insolvenčním řízení kvůli nedostatku provozního kapitálu. V provozu už zůstal jen Karlovarský porcelán a Sklárny Kavalier v Sázavě.

Většina firem je už v konkurzu a insolvenční správci pro ně hledají nové vlastníky. Odbory doufají, že se v nich podaří výrobu obnovit.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář