Česko prohrává boj s korupcí, tajné akciovky žijí dál
Česko prohrává boj s korupcí, tajné akciovky žijí dál
06:43 | 19.3.2009 tisknidiskutujpošlisdílej
větší obrázekZdroj: Aktuálně.cz
Praha - Akciové společnosti s listinnými akciemi na majitele se budou moci i nadále ucházet o veřejné zakázky. Odborníci přitom varují, že ministři, starostové, radní a státní úředníci si mohou přes tyto "tajné" akciové společnosti sami "přihrávat" zakázky z peněz daňových poplatníků, aniž by to bylo možné prokázat.
Jen na dotacích z EU se má přitom v Česku rozdělit ve veřejných soutěžích až 700 miliard korun.
Čtěte:
- Řebíčkovi může Viamont patřit dál, nikdo mu to nedokáže
- Ministr chce hlavu šéfa exekutorů za pochybný registr
- Jak se krájely miliardy v Liberci? Začala nová kontrola
- "Černé listiny" omezí korupci. Dosáhnou až do politiky?
Neprůhledná trojka
- Akcie na majitele má stavební firma Viamont, která kdysi patřila bývalému ministrovi dopravy Aleši Řebíčkovi. Podle MF DNES za jeho ministrování dostala od ministerstva veřejné zakázky za deset a půl miliardy, skoro dvacetkrát víc, než předtím. Reportéři ČT navíc zjistili, že Řebíček se vazeb na Viamont nezbavil. Podle odborníků mu může Viamot stále patřit a není jak to zjistit.
- Přes listinné akcie na majitele tajila vlastníka také firma Neutrics, která od 1. března spravuje centrální databázi exekucí. Deník Aktuálně.cz upozornil, že firma je propojena s finanční skupinou Appian, jejíž vrcholní manažeři byli v minulosti vyšetřováni pro podezření z finančních machinací. Řada exekutorů z obav o bezpečnost odmítla centrální databázi poskytnout své údaje. Neutrics majitele odtajnil až po intervenci ministra spravedlnosti, který kvůli aféře nakonec donutil odstoupit celé prezidium exekutorské komory.
- Neprůhledné vazby firem a politiky přitom veřejné zakázky proměnit až v podezření na trestný čin. Naposledy to ukázalo Mistrovství světa v Liberci za dvě miliardy korun z veřejných rozpočtů.Až z protokolů Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) vyplynulo, že bezmála půl miliardy získala firma Syner patřící členovi a sponzorovi ODS Petru Syrovátkovi. NKÚ nakonec kvůli hospodaření s dotacemi podal trestní oznámení. Své šetření začal i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
"Listinné akcie na majitele jsou magistrála k praní špinavých peněz znemožňující jakoukoliv kontrolu střetu zájmů." upozornil například ekonom Tomáš Ježek, podle něhož jsou takové akcie v drtivé většině zemí EU zakázané.
Liberecký sen? "Tajná akciovka"
Chystaná novela zákona o veřejných zakázkách ale účasti "tajných akciovek" v tendrech bránit nehodlá. Ministerstvo pro místní rozvoj a Legislativní rada vlády sice připravují tak zvané černé listiny nepoctivců, kteří se o veřejné zakázky nebudou smět ucházet. Podle zjištění Aktuálně.cz ale společnosti s listinnými akciemi na majitele na těchto seznamech nebudou.
Posledních pár měsíců přitom dává pro vyřazení těchto firem z veřejných tendrů pádné důvody (viz Infobox: Neprůhledná trojka)
Pokud však chce například někdo s veřejnými zakázkami nakládat jako nedávno v Liberci, je to pro něj firma s listinnými akciemi na majitele ideální recept. Vystopovat, jestli třeba ministr nebo radní nehlasoval pro veřejnou zakázku pro svou vlastní firmu, je totiž v případě listinné akcie na majitele nemožné.
Přesto, nebo spíš právě proto těchto "tajných akciovek" podle ekonoma Ježka v Česku "alarmujícím tempem" přibývá. Jak zjistil deník Aktuálně. cz, v přístupu k penězům daňových poplatníků teď těmto společnostem nezabrání ani chystané černé listiny.
EU zakazuje, Česko povoluje
Podle směrnice EU se o veřejné zakázky nesmí ucházet společnosti, v jejichž statutárních orgánech jsou lidé pravomocně odsouzení za účast na zločinném spiknutí, korupci, podvodu nebo praní peněz. "Vylučovat dodavatele z důvodů jiných, než jak jsou uvedeny ve Směrnici, by znamenalo porušení předpisů Evropských společenství a sankce pro Českou republiku," tvrdí mluvčí ministerstva Hynek Jordán.
větší obrázekAutor: Ondřej Besperát
A jsme opět u toho: statutární orgán u společností s listinnými akciemi na majitele nejde zjistit. Za to však nemůže směrnice EU ale české zákonodárství, které existenci "tajných akciovek" umožňuje. "Chce to změnu legislativy," shoduje se s Ježkem Oldřich Kužílek, poradce nevládní organizace Otevřená společnost.
Akcie jsou dvojího druhu: na jméno a na majitele. U akcií na jméno vedou společnosti seznamy majitelů, registrují je i burzy. Akcie na majitele obíhají jako bankovky - patří tomu, kdo je zrovna drží. Majitelé společností tvořených těmito akciemi jsou proto dokonale anonymní.
Země Evropské unie většinou listinné akcie na majitele zakázaly, protože umožňují skrývat korupci, střet zájmů a praní špinavých peněz V Česku mohou akciové společnosti s utajenou akcionářskou strukturou vznikat dál.