Jdi na obsah Jdi na menu
 


Golf má přednost, na referendum radnice čekat nechce

1. 8. 2009

Golf má přednost, na referendum radnice čekat nechce

Pavel Baroch17:00 | 1.8.2009Pavel Barochtisknidiskutujpošlisdílej 

Klánovice - Spor o stavbu nového golfového hřiště, kvůli němuž by se musela vykácet část lesa, se z pražských Klánovic přesouvá na magistrát hlavního města.

Odpůrci golfu se prostřednictvím svého právníka pokoušejí přesvědčit magistrátní úředníky, aby zrušili usnesení klánovického zastupitelstva, které rozhodlo o změně územního plánu ve prospěch golfového hřiště.

Ještě před hlasováním o změně územního plánu totiž zastupitelé rozhodli o tom, že se o budoucnosti lesa uskuteční počátkem října referendum.

"Jsem přesvědčen o tom, že jakmile klánovický úřad vyvěsil oznámení o vyhlášení referenda, pozbyla změna územního plánu platnost," řekl Aktuálně.cz Petr Svoboda, právní zástupce organizátorů klánovického referenda. Svoboda si dokonce myslí, že zastupitelstvo porušilo zákon.

Co nařizuje zákon

V zákoně o referendu se píše: "Ode dne vyhlášení místního referenda do dne vyhlášení jeho výsledků nepřísluší orgánům obce nebo orgánům statutárního města rozhodovat o věci, která je předmětem otázky ve vyhlášeném místním referendu."

Obdobný názor má i Svobodova kolegyně, právnička Jana Knapová, kterou oslovila Česká televize.

"Vůbec neměli posílat návrh na změnu územního plánu magistrátu. V tu chvíli vlastně jednají proti vůli těch občanů, kteří nechtějí, aby o tom rozhodlo zastupitelstvo, ale chtějí, aby o tom rozhodli sami v referendu, což jim zákon umožňuje," řekla Knapová.

O změně územního plánu přitom rozhodl jediný hlas. Pro návrh hlasovalo pět zastupitelů, čtyři byli proti.

Klánovický plebiscit

Referendum v Klánovicích se uskuteční 9. a 10. října, tedy ve stejné dny jako volby. Otázka zní:

"Souhlasíte s výstavbou golfového areálu na pozemcích, které jsou v současné době lesními pozemky v katastrálním území Klánovice?"

Magistrát podnět prověří

Právní zástupce odpůrců golfového hřiště v Klánovicích už odeslal na pražský magistrát požadavek, aby hlasování zrušil.

"Stěžovatelé žádají magistrát, aby přípisem konstatoval, že usnesení zastupitelstva je neplatné od samého počátku, popřípadě že pozbylo platnosti dnem vyhlášení místního referenda, tedy dnem 7. července 2009," píše se v pětistránkovém dokumentu, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Odbor stížností a mimořádných kontrol pražského magistrátu odpověděl, že podnět poslal ředitelce legislativního a právního odboru. Její vyjádření se očekává v polovině srpna.

Bylo to legitimní, tvrdí klánovický starosta

Klánovický starosta Jaroslav Losert patřil mezi ty, kteří hlasovali o změně územního plánu ve prospěch golfového hřiště. Proč o tom zastupitelstvo vůbec jednalo, když předtím rozhodlo o referendu, nedokázal vysvětlit. Připustil pouze, že to vypadá nelogicky.

"Předložil to jeden ze zastupitelů a myslím, že to bylo legitimní," řekl posléze bez bližšího vysvětlení Losert, který před komunálními volbami patřil mezi odpůrce golfu, ovšem teď změnil názor.

Klánovický starosta dodal, že pražské zastupitelstvo nakonec návrh klánovických zastupitelů na změnu územního plánu kvůli plánovanému golfovému hřišti nemusí vůbec schválit.

"Kdybychom byli samostatná obec, je to jiná věc. Pražské zastupitelstvo ale náš návrh nemusí vůbec projednat," řekl Aktuálně.cz Jaroslav Losert.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář