Jdi na obsah Jdi na menu
 


Město na severu

29. 10. 2009

Město na severu

Reflex 29.10.2009/ Petr Holec

Ctihodné okresní město CHOMUTOV na první pohled nevypadá jako místo, ovládané trestně stíhanými lidmi, bývalými veksláky a konkurzními podvodníky. Ve skutečnosti se tu protínají nitky mnoha zájmů, které míří až do vysoké politiky. V jistém smyslu je Chomutov vypouklým obrazem celé České republiky. O CO TU JDE?

Obrazek

Foto: Ilustrace Jan Ignác Říha

"Město ovládají loutky nastrčené mocnějšími, kteří kvůli své minulosti stojí v pozadí," říká mi v restauraci v historickém centru místní podnikatel. Dobře si pamatuje skromné začátky zdejších velkých hráčů, připomínají špatný comics; začínali s bony nebo se západoněmeckými markami a přes hotely, hospody a noční podniky skončili v Parlamentu. "Ti si dnes mezi sebou rozdělili politickou i ekonomickou moc."

Přitom na první pohled nepůsobí padesátitisícové město beznadějně jako Most či Litvínov, dominanty severočeského polosvěta. Nikdy nesedělo přímo na uhlí, takže ani komunisté nemuseli převážet zdejší kostely, případně vystěhovávat místní. Stejně tak uniklo prokletí petrochemického průmyslu, jenž by je obden trávil jedy.

Kdyby v pět hodin odpoledne nehonily po památkově chráněném hlavním náměstí oběti krádeží tašek mladé romské pachatele, mohli bychom sem vozit japonské turisty, kteří se v Praze nevešli do autokaru na Karlštejn. Tím ale lepší část příběhu končí.

ŽALUDOVÁ ESA I

Chomutovskou linii politické i ekonomické moci tvoří místní ČSSD a ODS, jež léta ovládají radnici a vzájemně se kryjí. Moc obou sahá až do Prahy.

Začněme ČSSD. Předsedkyní chomutovské buňky je Jana Vaňhová, nedostudovaná učitelka a někdejší šéfka závodního výboru KSČ, jež sem přišla z Klášterce nad Ohří. Zde taky podlehla šarmu Romana Housky, kuchaře a bývalého veksláka s reputací šílence a slabostí pro pistole, později místopředsedy okresního výkonného výboru ČSSD. Politicky oba začínali jako asistenti chomutovského poslance ČSSD Jaroslava Krákory, jinak pravé parlamentní ruky Davida Ratha.

Ve městě sice mileneckému páru přezdívají Bony a Clyde, ale málokdo se tomu směje; po loňských krajských volbách tito dva zválcovali i silnou teplickou ČSSD vedenou Paroubkovým asistentem Petrem Bendou. Následně se Vaňhová stala ústeckou hejtmankou, sedící na mnohamiliardovém rozpočtu. Než začala být pro Lidový dům příliš toxická, byla díky ženské kvótě i místopředsedkyní ČSSD.

Několik let byla náměstkyní primátorky Ivany Řápkové a dodnes sedí v chomutovské radě i zastupitelstvu. Roman Houska zase nedávno dostal u soudu první instance podmínku za najíždění na policistu. Po překvapivém stažení jedné výpovědi odvolací krajský soud jeho čin překvalifikoval pouze jako přestupek.

Než odešla na hejtmanství do Ústí, poslala za sebe Vaňhová na magistrát Marii Štáfkovou, vyučenou elektromechaničku s výčtem malých podvodů. Málokterá partajní buňka se může pochlubit takovou koncentrací elit na tak malém prostoru.

"Ve skutečnosti za ni vládne Vaňhová s Houskou," říká o Štáfkové podnikatel Leo Peterka, jehož spolupráce s novou náměstkyní skončila víc než třímiliónovou neoprávněnou exekucí.

Chomutov – město tam v dáli za horama

Foto: Isifa.com

ŽALUDOVÁ ESA II

Druhé housle nehraje ani chomutovská ODS. Vládne jí Alexandr Novák, trestně stíhaný za čtyřicetimiliónovou korupci, i když jeho jméno v žádných stranických strukturách oficiálně nefiguruje. Před Listopadem dělal v elektrárně, v roce 1981 zmizel do západního Německa. V revoluci se v Chomutově objevil, tentokrát s kapsou plnou marek. Vzduch voněl příležitostmi, napsal by někdo lyrický. Než se čerstvý podnikatel ve stavebnictví a s nemovitostmi nadechl, seděl v roce 1998 v primátorském křesle; v roce 2000 rozšířil svůj politický rádius na šest let i do Senátu. Sednout si chodíval i do dozorčí rady Severočeských dolů, klíčové firmy v tomto regionu.

Jako primátor bojoval Novák například za rozsáhlý Větrný park, jehož realizace se později sám účastnil jako podnikatel.

Mezi Novákovy stoupence patří i současná primátorka a kandidátka ODS do sněmovny Ivana Řápková. Navenek se stylizuje do role tvrdé zastánkyně pořádku, čímž upoutává média, ve skutečnosti ji ale někteří popisují jako kariéristku vulgárně pohrdající lidmi.

Za Řápkovou, donedávna členkou dozorčí rady ČSA, se netáhne jen nevýhodný pronájem chomutovského Kamencového jezera kamarádovi z ODS Zdeňku Fojtíkovi. Nově se nyní přidalo i podezření ohledně jejího studia na plzeňských právech, když prohlásila, že nemá diplomovou práci a nepamatuje si na žádného ze zkoušejících.

Někdejší správkyni konkursní podstaty pomáhal psát diplomovou práci odvolaný proděkan Milan Kindl, v civilu chomutovský advokát. Není divu, že Řápková udělila Kindlovi cenu Jiřího Popela pro významné občany Chomutova.

"Chomutovská ODS je možná ještě horší než ČSSD, má ale navenek lepší vystupování," vysvětluje jiný místní podnikatel znající poměry na radnici. "ČSSD něco ukradne a čeká, že se to nebude vyšetřovat. ODS něco ukradne a zakamufluje to tak, že to jako krádež ani nevypadá."

Podle něj došly poměry ve městě a strach lidí z radnice tak daleko, že si kvůli sporu týkajícímu se místní politiky musel najmout pražského advokáta. "Místní to odmítli s tím, že nejsou blázni. Už by si tady neškrtli. ODS a ČSSD jsou tady jedna strana, jedna firma."

BEZMOC BEZMOCNÝCH

"Lidi nemají šanci něco s tím udělat, neexistuje opozice," myslí jiný podnikatel. "Obě ty strany se téměř uzavřely veřejnosti a jako členy si vybírají jen ty, ze kterých můžou něco mít." Nákup mrtvých duší do stranických organizací na Chomutovsku jenom kvete. Většinou jde o zaměstnance spřátelených stavebních firem nebo celé příhraniční vesnice.

Není divu, že mnohá důležitá stranická hlasování probíhají jak z Tarantinových Gaunerů: spřízněné duše se svezou do podniku kamaráda, zadarmo se nalijí pivem a poté odhlasují, co je potřeba. Ti nepohodlní se o tom často ani nedozvědí.

Podle některých místních odráží současná politická situace v Chomutově i jeho minulost. Z převážně německého města museli po válce odejít Němci, jež nahradila méně kvalifikovaná pracovní síla pro nedaleké doly a hutě. Moci se tak po Listopadu zmocnila klika někdejších veksláků, dělníků a policajtů. Namísto elit se zformovaly pseudoelity. Za slušné tak lidi považují dvacet let po pádu režimu komunisty.

"V takovém systému je těžké ubránit se korupci," říká podnikatel o zaměstnancích úřadů. "Bojí se msty."

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

povídání krátké o Hostomicích má to spojitost

(Magda ungrádová, 8. 6. 2018 0:10)

přesně tohle je ono sever CHOMUTOV MOST BÍLINA HOSTOMICE politici STAROSTOVÉ nezávyslí JDOU v podvodech zromi ROMOVÉ totiš umnějí dobře podvádět lhát hrád si na těšce nemocné starosta HOSTOMIC Ivan Holata nebo hejtman starosta BUBENÍČEK jakto že jsou na mněstkém UŘADĚ zneužívaj dotace pak okrádaj lidi dělaj znich neboštíci chtěj se jich zbavit extázema přehazují dúchody žijou na cizí ukor jsem dukaz bloknul mi vkladní kníšku gde jsou uspory necelích jedenáct tisíc podplácí policiiaby stim nic nedělali co má pan Babiš dělat na hradě ovládat pana prezidenta stereoidy aby mu podepsal Premijerství je vtresném řízeni čapí hnízdo to neni jen to ten nepomáhá lidem na lidech chce bohatnout POKUD Je něgdo nezastaví nezruší nebo je nedá přímo ksoudu neubrání se stímhle možná nigdo nepočítal ale dalo se to čekat byla jsem starostou Holatou napadena a na veřejnosti předemnou utíká je těšké se ubránit ale musí se proto něco dělat