Článek 3.6.2009 - Spor o petici mezi Řápkovou a jejími odpůrci pokračuje
Spor o petici mezi Řápkovou a jejími odpůrci pokračuje
Chomutov - Primátorka říká, že tisíce podpisů jsou neplatné a mohly být zmanipulovány, Organizátoři petice se obrátí na policii.
Jan Rödling
Petice za odvolání vedení města má po třech měsících další dohru.
Primátorka Ivana Řápková tvrdí, že petice mohla být zmanipulována. Soudí tak podle rešerše podpisů, kterou magistrát udělal. Primátorka totiž podepsaným Chomutovanům rozesílala osobní dopisy.
„Mnozí byli podepsaní vícekrát, někteří třikrát čtyřikrát. U jiných byla stejná jména a data narození, ale jiné adresy,“ tvrdí primátorka. Další jména měla být smyšlená.
Podle primátorky je z původních šesti tisíc podpisů platných tři a půl tisíce. Pět set z toho je mimochomutovských, těm primátorka dopis neposlala. „Obracejí se na nás lidé s tím, že nic takového nepodepsali, nebo že si mysleli, že podepisují něco jiného,“ odkazuje se na odpovědi adresátů.
Hnutí Nespokojení občané (NO), které petici organizovalo, podezření z manipulace rozhodně odmítá. „Stát se to může, že se někdo podepíše dvakrát, to my ale neovlivníme. Podle nás to není pravda, že by bylo tolik podpisů neplatných, to se nám nezdá,“ říká Petr Kindermann z NO.
Na neplatné podpisy se chtějí Nespojení občané podívat. „V konečné fázi je to jedno, těch podpisů jsou tisíce, přesto si myslím že s těmi počty to tak není,“ dodává Kindermann.
Reakce primátorky NO pořádně naštvala, do sporu chtějí zatáhnout i policii. Předsedkyně sdružení Marie Kindermannová na primátorku trestní oznámení. A to kvůli nákladům, které mělo město při rozesílání dopisů. Podle sdružení se měla Řápková trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku. Policie tak bude v krátké době šetřit další „majetkové“ oznámení.
Primátorka už dříve řekla, že ona či úředníci odpovídají na všechny dopisy, které na magistrát přijdou, na svém postupu neshledává nic špatného.