Jdi na obsah Jdi na menu
 


Článek 4.11.2008 - Alexandr Novák: Člověk s neodhadnutelným vlivem

4. 11. 2008

Alexandr Novák: Člověk s neodhadnutelným vlivem

Chomutov - Bývalý starosta a senátor Alexandr Novák už několik let není v žádné veřejné funkci, ale jeho vliv to nijak neoslabilo. Měl mluvit do sestavení krajské vlády, angažuje se v projektu Větrného parku, který jako starosta podporoval a poté přes svou příbuznou v podstatě převzal. Jeho vliv naznačila pondělní reportáž pořadu Reportéři ČT.


Alexandr Novák, bývalý starosta Chomutova a senátor z ODS.
Alexandr Novák, bývalý starosta Chomutova a senátor z ODS.
Autor: Deník/ Zdeněk Koza


Klíčový svědek

Peter Schmel – to je klíčový svědek v kauze bývalého starosty, který je obviněn z braní úplatků. Policie ho nemůže najít, přestože jsou na něj vydány tři zatykače. A soud s Novákem proto stojí.

Reportérům České televize však stačilo pár týdnů, aby vypátrali dům v obci Žernovník na Blansku – zahradu u něj měl koupit právě Schmel a bydlí v něm jistá Romana Fojtová, Ta se ale s reportéry nechtěla o Schmelovi bavit.

Místopředsedkyni chomutovského soudu Hanu Bílkovou objev reportérů překvapil. „Učiníme dotaz na policii a jestli se to potvrdí, bude nás zajímat, proč se to nepodařilo zjistit jim,“ řekla České televizi.

Jak v reportáži zaznělo, Schmel je původem Čech a jeho původní jméno zní Petr Chmel. Nedoučený zámečník odešel z Československa v roce 1982, tedy o rok později než Alexandr Novák. V podkladech k jeho obžalobě kvůli opuštění republiky se píše, že před emigrací byl osmkrát soudně trestán, většinou za úmyslné trestné činy. Zároveň měl na tehdejší dobu vysoké dluhy – asi sto tisíc korun, včetně výživného na děti. Poté, co se v Německu seznámil s Alexandrem Novákem, stal se jeho obchodním partnerem. A jejich spolupráce skončila před soudem.

Kamencové jezero

Reportéři pátrali také po tom, jakou roli hrál nebo hraje Novák v pronájmu Kamencového jezera. Mezi lidmi se spekuluje o tom, že exsenátor má na celém projektu nějakou účast. On sám to v reportáži kategoricky odmítá.

Jenže Milan Pešík, pražský producent, naznačuje něco jiného. Před pár lety přišel s myšlenkou velkého vzdělávacího, výchovného a zábavního centra v areálu Kamencového jezera. Své plány spojil s tehdejším ředitelem zooparku Přemyslem Rabasem – chtěli spojit sousední areály jezera a zooparku.

„Chtěl jsem vyvolat jednání s městem Chomutov. Ale protože jsem vcelku byl z minulosti obeznámen s tím fungováním toho města, že jsem vyhledal jakoby lokálního koordinátora zájmů pana Nováka,“ přiznal reportérům ČT Pešík. „Jádro sdělení bylo jasné: Vyjednejte si to s Fojtíkem a pak budeme jednat dál. Následně jsem pochopil, že vlastně ta akce už byla rozjetá, že se vlastně nejednalo o ten obsah, že šlo o to, kdo co bude dělat a hlavně, kdo co bude stavět…“

To bylo v roce 2007, tedy ještě před výběrovým řízením na podnájem areálu Kamencového jezera. V něm nakonec skutečně uspěla firma, za kterou jedná právě Zdeněk Fojtík…

Diktátorské podmínky primátorky

Reportéři se pokoušeli hovořit na téma Kamencové jezero také s primátorkou Ivanou Řápkovou. Jenže ta si nadiktovala až neuvěřitelné podmínky.

„Otázky budou položeny v plném znění, přesně tak, jak byly napsány. Ani do otázek ani do odpovědí nesmí být stříháno a ani nesmí být jako podtext použit jiný obrazový či fotografický materiál bez mého svolení,“ stojí v e–mailu, která primátorka poslala reportérům České televize. A pokračuje: „Televize bere na vědomí, že celý rozhovor bude natáčen ještě pomocí techniky, kterou zajistí město Chomutov. Doplňující otázky, které by rozšiřovaly jakkoliv již položenou otázku, se nepřipouští. Během natáčení bude přítomna osoba, kterou si sama určím. Tato osoba nesmí být jakkoli snímána a nesmí jí být kladeny jakékoli otázky. Totožnost této osoby nesmí být v žádném případě v rámci tohoto pořadu ani v žádném dalším pořadu zveřejněna.“

Z rozhovoru sešlo.

Větrníky, plynovod

Větrný park Chomutov měl být největším souborem větrných elektráren v České republice. Hodnota projektu se pohybovala v řádu miliard a přišel s ním chomutovský podnikatel Antonín Rais.

Jeho firma Proventi se však dostala během přípravy projektu do problémů a Alexandr Novák Raisovi pomohl. „Tehdy nabídl, že by se jeho nějaká příbuzná mohla stát akcionářem společnosti Proventi – jako finanční investor v podstatě,“ popsal Rais v reportáži.

Alexandr Novák tedy projekt Větrného parku od samého počátku podporoval oficiálně: tedy politicky jako starosta z chomutovské radnice. Ale také neoficiálně – ekonomicky – jako skrytý investor. Jeho příbuzná a nakonec i on sám totiž drželi akcie firmy, která měla větrníky postavit.

Jak reportéři ČT rovněž zjistili, Novák nedávno koupil také pozemek u Hory Svatého Šebestiána, přes který má vést obří plynovod Gazela. Výkupní hodnota pozemku mnohonásobně stoupla.

Novák neodpověděl

Reportéři se několikrát pokusili Alexandra Nováka zkontaktovat, na jejich e–mail ale neodpověděl. Když se ho zeptali na živo, do odpovědí se mu nechtělo. „Já jsem dneska soukromý podnikatel. Jestli ty otázky budou zasahovat do mého soukromého podnikání, tak nevím, jestli vám na ně odpovím, jestli jsou to otázky související s mojí politikou, tak tam pravděpodobně jo.“

Neodpověděl. Jeho žena nad otázkami prohlásila, že to jsou nesmysly.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář